Hra Age of Empires II – druhý díl kultovní budovatelské hry

Age of Empires II - druhý díl kultovní budovatelské hry

Druhý díl série, která doslova a do písmene změnila herní svět. Kdo by neznal legendární Age of Empires, že? V druhém dílu jsme se tentokrát nepodívali až do antiky, ale trochu blíž běžné realitě. Vyšla v roce 1999 a mohli jste si vybrat hned třináct různých národů, chcete-li civilizací, i když v datadiscích, konkrétně v Rise of the Rajas, jsme se dostali v tomto směru až na úctyhodné číslo 31. Teď už si jen vybrat, zda na klasiku zavzpomínáme s PlayStation 2, klasikou na PC nebo si zahrajeme reedici, která zlepšila grafickou stránku a přinesla takřka poklad?
Hra sice nebude v češtině, ale…

Druhý díl Age of Empires se přenesl do jednadvacátého století, dvacet let od vzniku původní hry vznikla Age of Empires II: Definitive Edition, která znamenala transfer do 4K Ultra HD Graphics a také nový soundtrack, abychom se nenudili. The Last Khans a tři nové kampaně a čtveřice civilizací, to je takový milý bonus.

Video trailer gameplay: Hra Age of Empires II

No a za koho jsme si vlastně mohli zahrát? Základní hra přináší Brity, Kelty, Franky, Góty, Vikingy, Teutony, chcete-li Germány a zavítal také do Orientu – Byzanc, Peršané, Turci, Saracéni, Mongolové a Japonci, to je dalších pár civilizací, co bylo k mání. Datadisk The Conquerors, tedy doslova Dobyvatelé, přidal Huny, Aztéky, Španěle a Korejce. A The Forgotten, který zavzpomínal na některá dávná království, zase Indy, Inky a v nabídce byli dokonce také staří Slované. Tak co si ještě více přát, pokud jde o hratelnost, že?

Máte chuť i na špetku exotiky?

The African Kingdoms je dalším datadiskem dvojky, který přinesl Portugalce, ale také Malijce, Berbery a Etiopany. Již avizovaný datadisk Rise of the Rajas dodal ještě Viety, Malajce, Khmery a Barmánce. To už je skutečně pestrá porce civilizací, co myslíte? Pojďme si ještě projít jednotlivé kampaně, nezapomněli jsme snad na nic?

Kampaň za císaře Barbarossu nebo Čingischána, Janu z Arku, Williama Wallace, Saladina, císaře Aztéků Montezumu nebo Atillu Huna, obávaný Bič boží? Tím ještě nekončíme, v The Forgotten jsou k dispozici Alarich a Drákula. Metacritic dali hře úžasných 92 % a určitě věděli proč, GamePro pro změnu napsali plných pět hvězd.

Několik datadisků ještě po šestnácti letech

The African Kingdoms vyšlo v listopadu 2015, Rise of the Rajas v prosinci 2016. Popularita hry přitom za celou generaci vůbec neklesla, jinak by k datadiskům zřejmě nedošlo, že? Pokud nahlédneme do zákulisí Definitive Edition, nabízí se dalších dvě stě her hraní. Civilizací k mání je tentokráte už hned pětatřicet a tisíce let lidské civilizace tak může začít ještě dnes.

Hra je od dvanácti let výše, alespoň podle doporučení Ensemble Studios, Microsoftu nebo Konami. Jaká herní esa se podílela na základní hře? Bruce Shelley, Sandy Petersen nebo Karen McMulanová. 30. září 1999 se změnil herní svět, ale teď, po dvaceti letech, si zahrajeme i remasterovanou edici, nad kterou se opět tají dech jako v herním pravěku. Necháte si také chutnat? Byla by škoda nechat si ujít Age of Empires, tentokráte s pořadovým číslem dvě.

Chci hrát hru Age of Empires II

Máš rád tuto hru? Dej na ni lajk, sdílej ji nebo nám napiš na Facebook, díky.