Hra Minecraft – opravdová budovatelská kultovka

Minecraft - opravdová budovatelská kultovka

Kdo by neznal tuhle hru, která opakovaně dobyla svět a podmanila si srdce milionů hráčů? Stala se trumfovým esem, přitom její grafiku bychom přísným okem označili za naprosto mizernou a zcela nevyhovující. Co hráče tolik láká právě na Minecraftu? Jednoduchá odpověď, zkuste to a uvidíte sami, kam králičí nora vede. Cíl je tady zdánlivě jednoduchý, postavit si obydlí, dostatečně pohodlné a prostorné, než přijde noc, protože venku chodí příšery a není tam ani za mák bezpečno. Poprvé se hra objevuje v listopadu 2011 a je stále populárnější…

Video trailer gameplay: Hra Minecraft

Odkazy najdeme i v mnoha seriálech

South Park, díl, kde zachrání manželství Stanova táty právě Minecraft – znáte? A rozhodně nejde o jedinou ukázku hry, která si podmanila všechny kontinenty a zahrajete si ji prakticky na všech známých platformách. Čeká na vás pětice herních módů, z nichž první – Přežití aneb Survival – znají snad všichni. Stavíte si domek, sháníte proviant na noc, bráníte se příšerám, které ožívají s noční oblohou a snažíte se přečkat v nehostinném terénu co možná nejdéle, princip je tedy zdánlivě hodně jednoduchý. Dalším módem je pak Hardcore, kde máte jen jeden život a jakmile o něj ve hře přijdete, jednoduše končíte a můžete zůstat pouze a jen jako divák. Na druhou stranu, tohle je výzva, že?

K dispozici jsou samozřejmě i další tři možnosti – Tvořivá hra (Creative), kde si zalétáte a máte neomezený proviant, Dobrodružná hra (Adventure), ale také Divák (Spectator), kdy můžete sbírat inspiraci a zkušenosti učením se od „starších“ hráčů a monitorovat jejich chování. Obtížnost má čtyři levely, z nichž si určitě v Minecraftu vyberete ten nejvhodnější. Nejlehčí je Peaceful, tedy jinak řečeno mírumilovná, to, když nechcete vraždit a přicházet zbytečně o životy. Naopak, Těžká obtížnost (Hard) přinese útoky zombie, které mohou vylámat dveře a donutit vás ke smrti hladem, neboť budete mít vlastně nesmírný strach vyjít ven.

Pekelná dimenze nebo jednoduchý svět

Podsvětí, Overworld, zkrátka můžete si vybrat, co hrdlo ráčí. Česká na vás láva, kostlivci, ale také sníh, zamrzlá voda, poušť, oceán a příšery pachtící se v hlíně. Alfou a omegou Minecraftu jsou mobové, tedy stvoření, s nimiž se budete potkávat. Vesničan, kůň, ovce a slepice jsou neškodní, vlk na vás nepůjde ve zlém rozmaru, pokud mu k tomu nedáte nějakou dobrou příčinu. Witch, Phantom, Skeleton a další stvoření vás vůbec nebudou mít v lásce, podobně jako jeskynní pavouci, kteří vás mohou dokonce otrávit. Ochočíte si kočku i psa, který zažene kostlivce a také kůň, s nímž budete moci také povyskočit. Ve volné přírodě čeká lama či papoušek a všechna tato zvířátka mají jedno společné – ochočíte si je, když je začnete po zralé úvaze krmit!

Čeká na vás snad jakékoliv běžné domácí zvíře, ať už mazlíček nebo užitkový kolega na farmu, které si dovedete představit. K dispozici je i drak z Endu, sněžný golem nebo další podobné příšerky, co někdy jsou nadmíru přátelské a jindy vám budou chtít spíše škodit. Protože jde o graficky poměrně nenáročnou hru, vězte, že s gigabitovým krajícem na pevném disku si vystačíte a na Intel Core i3 procesu poběžíte se hrou tak svižně, jak si jen můžete v duchu přát. Grafika postačí i sdílená, tedy Intel HD Graphics, v tom případě ale hovoříme o minimálních požadavcích.

O hudbu se stará německý skladatel Rosenfeld

Zahrát si můžete na různých platformách až s desítkou přátel, jednoduše tak, že si nastavíte tzv. soukromý server. Zábava proto nebude jen s náhodnými hráči z celého světa, ale také například se spolužáky nebo i kolegy ze zaměstnání. Výhodou je, že fanoušky Minecraftu potkáte snad úplně všude, kam se jen podíváte! A že je ve hře hudba? Ano, většinou pouze instrumentální. Skladby obstaral německý hudebník Daniel Rosenfeld, kterého možná znáte spíše jako C418.

Co dodat? Snad jen, že Minecraft je na první pohled jednoduchý, ale postupem času určitě zjistíte, že je pravdou vlastně úplný opak. Začátečník potřebuje někdy podrobnější návod, dnes už si můžete dokonce koupit i knihy od autorů hry z Mojang Studios, díky kterým proniknete do prostředí mnohem lépe. Miliony prodaných kopií a takřka až neomezené množství modifikací znamenají, že Minecraft pravděpodobně své fanoušky neztratí ani po další dekádě. A to, přestože vývojáři oznámili, že od roku 2016 už nelze čekat žádnou aktualizaci herních dat…

Chci hrát hru Minecraft

Máš rád tuto hru? Dej na ni lajk, sdílej ji nebo nám napiš na Facebook, díky.