Hra DOOM I: nejkultovnější střílečka všech dob?

Dnes už dost možná historická počítačová hra, která se ale zasloužila o to, že o ní stále můžeme mluvit jako o takové hře, která si zaslouží, aby se označovala jako kultovní. Byla vydána již v roce 1993 a od té doby se stala obrovským hitem po celém světě. Stála za ní společnost ID Software, která následně stála i za pokračováním této hry. Pokud se podíváme i na tyto pokračování, tak to první nese název Doom II a bylo vydáno hned o rok později, v roce 1994. Na dlouhou dobu to následně vypadalo, že tento titul bude poslední. Nebylo tomu ale tak, jelikož o deset let později, a to v roce 2004 se objevilo ono poslední pokračování, které neslo název Doom 3. Ani to ale nebylo poslední. Zlomový byl rok 2016, kdy vyšel titul nesoucí název Doom 4.

Nutno říci, že hra se stala skutečným fenoménem, a to hlavně z důvodu, že byla spojena s úspěchem nejenom na poli počítačových her, ale byla spojena s úspěchem třeba i ve světě komiksů, stejně jako se podle ní natočil i film.

Video trailer gameplay: Hra Doom I

Příběh mariňáka

Hra už od své první série přináší něco, co dosud nebylo tak časté a obvyklé, díky čemuž se hra skutečně stala unikátní. Doom vypráví příběh elitního mariňáka, který byl vyslaný na Mars. A to z důvodu, že došlo k napadení jeho velícího důstojníka. Daný příběh jako takový však není hlavním unikátem a tahákem hry, jelikož to hlavní je následný děj. Přirozeně spojený s tím, že pouze on zůstal živý a právě on se musí ubránit mimozemské civilizaci, která se uchází zcela logicky o svůj život.

Lákavé zpracování tématu

Lákadlem hry Doom však bylo i lákavé zpracování tématu. A to jak po stránce celkem zajímavě provedených map a mimozemských nepřátel, tak hlavně po stránce grafické. Na svou dobu byl Doom skutečně velkým unikátem a to logicky znamenalo jeho úspěch. A právě tohoto se titul držel a také drží i nadále. Pokud se podíváme na všechna další pokračování, včetně toho aktuálního, které bylo vydáno v roce 2016, je třeba říci, že i zde zaujme skutečně propracovaná grafika a do detailu propracované jednotlivé postavy, ať už vás jako hráče, tak i vašich nepřátel.

Mnoho nepřátel i zbraní

Tahákem hry bylo mimo grafiky a zajímavého tématu také to, že k dispozici byl i široký výběr zbraní. Pokud se podíváme na to, co Doom nabízel ve své prvotní verzi, byl to třeba klasický boxer nebo motorová pila, ale i pistole, kulomet, raketomet i plazmová puška. Jelikož se jednalo o hru s tématem budoucnosti, mohli být vývojáři celkem odvážní. A to se jim zcela určitě povedlo. Pokud mluvíme o jejich odvaze, nezapomeňme také na to, že byla se hrou spojena i celá řada postav z řady nepřátel, a to přirozeně hlavně těch mimozemských, ale i v podobě různých démonů. Hlavní postavou však byla ta s názvem Spider Mastermind. Jednalo se o hlavní postavu celé hry. Děsivý mozek, který je připevněný na čtyři mechanické nohy a jako svou hlavní zbraň používá velmi silný rotační kulomet. Tato postava ze hry Doom doslova vešla do dějin.

Hru můžete najít s freeware licencí a je ke stažení (downloadu) zdarma. Doom 1 byla původně pouze hra na PC, ale nyní ji můžete v různých obdobách hrát i na jiných platformách. Například na mobilu, PS4 apod. Herní doba se může vyšplhat až na desítky hodin.

Máš rád tuto hru? Dej na ni lajk, sdílej ji nebo ji dole okomentuj, díky.