Je to legenda v podání Blizzard Entertainment, alespoň v americkém prostředí a nebavíme se tentokrát o vesmírných soubojích Sarah Kerriganové nebo Jamese Raynora. Ale jistě, pak to musí být Diablo, které vlastně originálnímu světu StarCraftu mírně předcházelo, vydáno totiž bylo už v lednu 1997. RPG klasika, která vás i přes svůj věk pohltí a vousatá grafika určitě nebude na škodu, hratelnost je totiž stále na dobré úrovni. Těší se na vás šestnáctero nevšedních dungeonů v království Khanduras, akční hra, která se později dočkala tří dalších pokračování.
V Evropě hru vydává na PC Ubisoft
Diablo jednička je ve 2D a rozlišení 640 na 480 pixelů, což bylo na svou dobu ale vskutku převratné číslo. Potěší také ozvučení, které byste v polovině devadesátých let minulého století na podobné úrovni asi vůbec nečekali. A koho všeho potkáte? Ranhojiče Pepina, který vás nezištně uzdraví a možná i zadá quest. Krčmáře Ogdena, který může také připravit nějaký zajímavý úkol. A také kováře Griswolda, díky němuž můžete být zase o něco silnější. Nebo byste si rádi popovídali s čarodějkou, jež sluje Adria? Jsou tu ještě opilec Farnham nebo chlapec jménem Wirt, který je docela vykutálený. Když mu zaplatíte, zjistíte, jestli má u sebe něco, co je pro vás užitečné. Poněkud neférový obchod, že? Ale co se dá dělat, když se náhodou trefíte, vyváží vás opravdu zlatem.
Hra Diablo I se dělí do dvou různých světů – nebezpečí, napětí a spoustu cenností čeká v labyrintu pod katedrálou, ve Tristramu, které je centrem království Khanduras, si odpočinete, naberete nové síly a popovídáte si s NPC, tedy dalšími postavami ve hře. A kdo hru, za kterou stojí David Brevik, Max Schaefer nebo Michio Okamura, vlastně vydal? Na Windows a MAC to byli v rámci Evropy legendární Ubisoft, v severoamerickém prostředí pak EA. Samotní Electronic Arts zase vydali Diablo I na PlayStationu nezávisle na lokalitě.
Kostel, peklo, jeskyně nebo katakomby?
Připraven je labyrint, ve kterém nebude nikdy nuda – hráči Diablo I na ni určitě nikdy ani na chvíli nepomysleli, v roce 1997 působila hra svým způsobem jako zjevení. Skeleton, zombie, plague eater nebo scavanger, čekají na vás ale i gargoyle, slayer a balrog. Kdo by odolal takové výzvě? Zvláště pokud se Diablo I ještě dočkalo pokračování v podobě datadisku s poetickým názvem Hellfire, které například přidává postavu mnicha.