Skutečná perla mezi online hrami, se kterou mnozí lidé vyrůstali a jiní ji zase hráli uprostřed nudných hodin ve vysokoškolských posluchárnách. Kdo má rád strategie, určitě zná Warcraft. A kdo zná Warcraft, tomu nemohla uniknout DotA, což je zkratka pro Defense of the Ancients, jak zní plný název této hry. V multiplayeru se spolu může utkat až desítka hráčů, ale nabízí se i hra pro jednoho, když si budete chtít potrénovat své dovednosti. A herní cíl? Jediné, zničit nepřátelskou základnu, chcete-li hlavní budovu, kterou střeží věže a podle svých možností i sami protivníci.
Nemrtví, rytíři nebo temní elfové
Svět Doty je podobně pestrý jako Warcraft, můžete v něm sloužit Ledovému trůnu, ale třeba také Stromu života, pokud fandíte starším a zkušenějším. Obratní, silní, inteligentní, střelci a bojovníci nablízko, přesně to je základní rozdělení hrdinů, z nichž můžete vybírat. Elfská lučištnice, Ork, voják v plné zbroji nebo spoustu dalších, jen si zvolit toho, jenž bude vašemu srdci a smýšlení nejbližší!
Hra se poprvé objevuje v roce 2003 a stojí za ní slavná vývojářská společnost Valve. Zahrajete si ji na svém PC s Windows nebo Linux, mobilech s Androidem či iOS, k dispozici je Dota i na macOS, takže skutečně všude, kde být může – se jí také dočkáte, žádná důležitá platforma není vynechána nebo upozaděna. A skutečně je z čeho vybírat, připravena je totiž více než stovka hrdinů. Dá se tedy směle prohlásit, že se vám zřejmě hra nikdy neomrzí, pořád můžete hrát za nějakou novou postavu, někdy pak přibydou i další po updatech.
Každý hrdina je zcela unikátní
Vyberte si hrdinu, vyberte si kouzla, která vám imponují. Žádný hrdina není TOP, žádný nepatří do druhé ligy či rovnou starého železa. Naopak, zajímavá kombinace party přátel dokáže v pěti lidech vyhrát zdánlivě nemožné bitvy. Hra tří proti třem nebo pěti proti pěti nabízí nejvíc zábavy, ale zahrát si můžete i jeden na jednoho nebo dva na dva, nicméně tehdy už bude DotA trochu nudnější, základem je hra v týmu – opravdový multiplayer.
Ve hře DotA se hrají turnaje, nejen na národní, ale i mezinárodní bázi, vzpomeňme například český InvexCup nebo jiné poháry, díky kterým známe desítky slovutných progamerů – jde i dnes o opravdu oblíbenou hru, přitom šlo původně „jen“ o mód do datadisku Warcraftu 3. Nepotřebujete rychlou síť nebo nadupaný počítač, parametry dnes budí úsměv na tváři – 512 MB RAM, grafická karta s 32 MB paměti, takové stroje jsme měli doma většinou už před deseti nebo patnácti lety, že? Samozřejmě, pro pokračování herní série už jsou požadavky někde úplně jinde, ale takový už je a byl PC vývoj.