Kdo by neznal hru, která provázela celou jednu generaci a jejíž historie se píše ještě v dnešní době na mnoha různých platformách. Pamatujete plošinovku z roku 1989 v podání Jordana Mechnera? Dočkala se řady pokračování a hratelnost je stále mimořádná! Naposledy spatřila světlo světa hra Prince of Persie: Escape z roku 2018. My se ale podíváme na hru, která celou tu lavinu kdysi spustila. Zajímá vás příběh? Pamatujete si na něj ještě?
Princ má za úkol zachránit princeznu
Jak prosté, sultán bojuje v daleké zemi a vezír Jaffar si uzurpoval moc. Pokud si jej princezna nevezme a nelegitimizuje jeho vládu, bude popravena. A na princi pak je, aby se dostal z vězení a princeznu zachránil. Skoky přes podlaží plné ostrých bodců, které znamenají smrt a finální souboj s vezírem, romantika jako vyšitá! Samozřejmě, grafika je na dnešní dobu úsměvná, ale ať se laskavě přihlásí, kdo u téhle hry nestrávil řadu hodin a možná si také nezapamatoval původní cheaty…
Jistě si vzpomínáte také na lahvičky, které mohou ovlivnit hru – červené po vypití dodají životy, modré jeden život uberou a zelená bude mít vliv na gravitaci a umožní princovi skákat z poměrně velké výšky bez újmy. Jednoduché? Ale jistě, právě proto tak skvěle hratelné, zvláště v době, kdy počítače byly ještě v plenkách. Překonejte stráže a nelekněte se, když se propadnete falešnou podlahou – příště už budete dobře vědět, jak na to!
Herních platforem bylo přes dvacet, zahrát jste si mohli nejen na DOS a Amiga, ale také na iOS, Nintendu nebo Sinclairu. Perské prostředí dokreslila i podmanivá hudba, která při čtení této věty jistě zazní v uších pamětníků. V roce 1991 časopis PC Format nominoval Prince z Persie mezi padesátku nejlepších počítačových her všech dob, v roce 1996 se pak dostalo Princi další pocty. Computer Gaming World zařadil hru na 84. místo historických tabulek a označil hru za skvělou akci.