Hra Football Manager 2020 – ocitněte se v kůži fotbalového trenéra

Hra Football Manager 2020 - ocitněte se v kůži fotbalového trenéra

Kulatý nesmysl má bezesporu miliardy fanoušků po celém světě, a ne každý se vyžívá v hraní série FIFA nebo PES natolik, aby opovrhoval fotbalovými manažery. Na první dílko z roku 2005 tato legenda už jen vzdáleně vzpomíná, hraní Football Manager 2020 přinese zase pěknou porci vylepšení a zajímavá interakce s hráči a médii na sebe nenechá dlouho čekat. Teď už si jen vybrat elitní jedenáctku a pravidelně dávat šanci náhradníkům, jinak hrozí zranění elitního týmu. Míra realismu je totiž zase o něco výše…

Video trailer gameplay: Hra Football Manager 2020

Tradiční vydání s prvními projevy podzimu

Říjen nebo listopad, to je obvyklé datum pro vydání dalšího dílu série Football Manager aneb sezona už je konečně v plném proudu a je namístě představit pestrou paletu novinek, na které manažeři celého světa čekají. Titul s číslovkou 2020 ve jméně vyšel na přelomu října a listopadu, ale bohužel tuzemským hráčům nepřinesl češtinu. Ti si ji pak pracně vytvořili za pomoci práce nadšenců, respektive překladu se dočkala nadpoloviční většina textů ve hře, leč to už je jiný příběh – a můžeme jej bezesporu jen obdivovat.

Fotbal, fotbal a zase jen fotbal, ale i tisíce věcí okolo. Oproti sérii jako je Czech Soccer Manager jste zapojeni do děje v mnoha různých případech, jednáte s arogantním vedením a chcete si vyprosit nákup budoucí legendy týmu, jindy zase nepůjde postavit nový stadion nebo najít klub s nadějnou základnou mladíků, se kterým byste mohli spolupracovat. Naštve vás zranění největší hvězdy, která si poleží se zraněním půl roku nebo forma brankáře, jenž připomíná spíše řešeto. Ale o tom je přece fotbal, nebo ne?

Tiskovky aneb grilování manažera ve velkém

Média vás nebudou mít v lásce, když jim budete odsekávat nebo se rovnou odmítnete bavit kvůli dřívějším křivdám. Novináře je lepší mít na své straně nebo alespoň potěšit ty, kteří jsou ochotni alespoň trochu spolupracovat. A pozor, zkuste si rozhádat se s týmovou legendou a máte napůl sbaleno na cestu do jiné destinace nebo na dlouhou neplacenou dovolenou. Football Manager 2020 je hlavně o interakcích, díky nimž získáváte pomocné body nebo založíte požár, co nepůjde zrovna moc dobře uhasit…

S tréninkem se trápit nemusíte, rozhovory s novináři nechejte klidně na asistentovi a ten udělá, co bude moci. Dejte si ale pozor na to, co říkáte, protože rozhoduje doslova každá věta, nejde jen o výkony na hřišti a geniální střídání, které zajistí na rok dopředu přízeň fanoušků. Ono, když porazíte za Manchester United v městském derby City nebo zkusíte s Realem Madrid pokořit Barcelonu, rázem zjihnou i ta drsná srdce pravověrných rowdies a snad ukápne i nějaká ta slza.

Grafika je stále o něco lepší, ovšem…

Pokud chcete grafické hody, jděte rovnou na FIFU, protože tady se dočkáte o třídu horší úrovně. Jde spíš o zážitek manažera jako takový než grafické rozhraní, co vám vezme dech pečlivým vykreslením hráčských tváří a stadionů. V tom totiž kouzlo Football Manager netkví a vědí to miliony hráčů po celém světě. Zbývá ale podotknout, že grafika se zlepšuje a ve 3D tak už uvidíte vše, nečekejte skákající kulečníkové koule jako v raných časech FM.

Snad jen škoda, že chybí pár licencí – jako třeba ta pro klubové emblémy v Premier League, ale to se dá vyřešit pro hraní ve Workshopu. Čekají na vás tisíce fotbalistů a stovky týmů z celého světa, takže se nebojte vrhnout přímo do víru všeho dění. Je pravda, že minimální HW požadavky jsou hodně nízko, operační paměť 2 GB nebo grafická karta GeForce 9600M GT a procesor Intel Core 2. Zkušení hráči ale vědí, že možnosti jejich PC musí být přímo úměrné počtu hráčů ve hře a lig, ve kterých si můžete vybrat tým. Jednoduše, čím více záznamů, tím pomalejší výkon počítače. S minimálními požadavky načtete jen pár tisíc hráčů a českou ligu, což by byla asi škoda, ne?

Chci hrát hru Football Manager 2020

Máš rád tuto hru? Dej na ni lajk, sdílej ji nebo nám napiš na Facebook, díky.