Hra Crusader Kings 3 – zažijte středověk ve hře na hrdiny

Hra Crusader Kings 3 - zažijte středověk ve hře na hrdiny

Špetka středověku a pořádný žejdlík krvavé řeže, která by obstála nejen u moderních filmařů. To je v kostce příběh Crusader Kings 3, jedné z her, v níž pokračuje fantazie všech těch, kdo ještě v devadesátých letech hráli novinky. Paradox Development Studio připravili další strategii, která je atraktivním nástupcem prvního a druhého dílu. Pamatujete si na ně ještě? Teď začne středověká zábava v druhé polovině devátého století. Pro ty školním dějepisem políbené – ano, s Alfrédem Velikým se najisto setkáte!

Video trailer gameplay: Hra Crusader Kings 3

Maďaři, Anglosasové a spoustu dalších

V Crusader Kings 3 je dbáno na historické reálie, setkáte se tedy se seveřany vyznávajícími Odina, ale také s Anglosasy vedenými proslulým Alfrédem Velikým a Maďary, kteří se pomalu chystají na všeobecný křest. A o své místo na sluníčku se hlásí i zárodek moderního Německa, Ludvík I. Pobožný, slavný to císař, totiž umírá a rozděluje impérium mezi kvarteto mladíků. Skončíte až v roce 1066, kdy symbolicky končí anglosaská vláda v Anglii – a můžete přepsat dějiny jako Robert Z. s tím, že vlády nad křesťanským světem se ujme úplně jiný šlechtický rod, než jak praví učebnice. Teoreticky je možné hrát prakticky za jakoukoliv méně i více známou dynastii, podobně jako když si ve fotbalovém manažeru zamilujete klub ze třetí anglické nejvyšší soutěže a dovedete jej do Champions League.

Dílo v podání Paradox Development Studio bylo vydáno v září 2020 a recenze jsou zatím velmi příjemné. České srdce zaplesá nad knížetem Vratislavem II., je však škoda, že si v národní verzi Crusader Kings 3 bohužel nezahrajeme – hra podporuje angličtinu, franštinu i němčinu, takže pro tehdejší evropský lid chybí jen jazyk latinský. Jak ale praví oficiální místa, vyberte si dynastii od Islandu po Indii, od Vikingů až po centrální Afriku, možnosti jsou zkrátka neomezené, a přitom tak zábavné. Zabijte lenního pána a získejte jeho titul, když tedy budou hvězdy nakloněny nebo vylupujte okolní kraje a opět – musí vám to projít! Středověk je hlavně o drzosti, co si budeme namlouvat.

Řídit daně, vzít si na hlavu královskou korunu

Opíráte se o šlechtu a nejste žádný samovládce, středověk fungoval značně feudálně a když si jako král neporozumíte s nižší distancí, co vás drží u moci, budete mít problém – občanská válka nebo i vpád cizí mocnosti znamená pro vaši vládu doslova konečnou. Velký císař a pět synků? Máme tu malá vévodství, co mohou být v běhu času skoro bezvýznamná, vzpomeňme na pruty Svatoplukovy.
Crusader Kings 3 se snaží o maximální možnou realističnost a dá se říci, že se celé dílo opravdu dobře daří. Jen snad pozor, v porovnání s Total War musíte mít dostatek dědiců, jinak hra končí. Zatímco v TW by vláda přešla na šlechtice a podobně, tady končí dynastie vybitím nebo vymřením po meči a s danou věcí se nedá nic dělat – hra bohužel končí. Není ale důvod stahovat kalhoty, když je konec ještě daleko. Intrikujte, kupujte si moc, zkuste zaútočit, když je to třeba, zcizit nové technologie a plenit statky, dobrá strategie ještě nikdy nepřinesla špatný výsledek, tím pak méně v někdy až nemístně zuřivém prostředí středověku!

Chci hrát hru Crusader Kings 3

Máš rád tuto hru? Dej na ni lajk, sdílej ji nebo nám napiš na Facebook, díky.